Ön Yükleyiciyi Kapat

Oto Ekspertizde Sök Tak Nedir?


Oto Ekspertizde Sök Tak Nedir?

Oto Ekspertiz ile ilgili müşterilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi, bazı parçalarda yapılan sök-tak işleminin ne anlama geldiğidir. Özellikle ikinci el otomobil almak isteyenlerde tedirginliğe yol açabilecek sök-tak işleminin ne anlama geldiğini ve herhangi bir zararı olup olmadığını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.


Otomobilde Sök-Tak İşlemi Nedir?


Sıfır veya ikinci el bir araç almadan önce oto ekspertize gittiğinizde “araçta sök-tak işlemi mevcut” gibi bir ifadeyle karşılaşabilirsiniz. Bu ifade birçok soru işaretini beraberinde getirebilir. Otomobilin kapı, kaput, bagaj, çamurluk gibi sabit olmayan parçalarında “sök-tak” diye tabir edilen yerinden çıkartıp yeniden takma işlemi yapılmış olabilir. Önemli olan husus ise sökme takma işleminin hangi amaçla ve nasıl yapılmış olduğunu tespit edebilmektir.


Otomobilde Sök-Tak İşlemi Nedir?


Sök-tak işlemi genellikle araçta yaşanan bir hasar olayı veya kazadan sonra tamir edilmesi gereken parçaların onarımı için yapılır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; marşpiyelden hasar almış bir aracın marşpiyelinin değişmesi/onarılması için kapılara herhangi bir işlem yapılmayacak dahi olsa kapıların sökülmesi gerekebilir. Böyle bir durumda kapılara “sök-tak” işlemi uygulanmış olur. Yine benzer şekilde araçta boyama işlemi, mekanik tamir, motor aksamları vb. parçaların tamiri için sök-tak işlemi uygulanabilmektedir. Dolayısıyla her sök-tak işleminin değişen parça nedeniyle yapıldığını söyleyemeyiz.


Sıfır Otomobillerde Sök-Tak İşlemi Olur mu?


Otomobil kullanıcıları sıfır otomobillerde sök-tak işleminin mevcut olup olmadığını oldukça fazla merak eder. Her otomobil markasının üretim tesisinde prosedürler farklı bir şekilde işler. Özellikle Hyundai, Nissan, Wolkswagen ve Toyota gibi markaların bazı modellerinde sıfır araçlarının kapılarında sök-tak işlemi yapılarak fabrikadan dağıtıma çıkar. Bunun sebebi ise; araç tamamen boyandıktan sonra iç dekorasyonun ve torpidonun montajı için kapılar tekrardan sökülür. Sök-tak işleminden sonra vidalarda ve menteşelerde anahtar izine rastlanır. Tek kapı söküldüyse bu kapıda farklı renk, renksiz veya anahtar izli bir vidaya rastlanabilir. Buna benzer birçok örnek verilebilir. Burada önemli olan kısım, bu tespitin profesyonel bir göz tarafından yapılabilmesidir. Sök-tak ve değişen parçanın birbirinden ayırt edilebilmesi oldukça ince bir çizgidir. Araç satın almadan önce konusunda bu konuda profesyonel Raportürk Oto Ekspertiz uzmanları tarafından ekspertiz hizmeti alabilirsiniz.Paylaş: