Ön Yükleyiciyi Kapat

Oto Ekspertiz Nedir?


OtoEkspertiz Nedir?

Oto ekspertiz, bir aracın genel durumunu, mekanik ve elektronik bileşenlerini, hasar geçmişini ve değerini belirlemek amacıyla yapılan kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme sürecidir. Bu inceleme sonucunda ekspertizi yapılan araca ait ekspertiz raporu hazırlanır ve alıcı/satıcı tarafa sunumu yapılır. Oto ekspertiz, ikinci el araç alıcıları ve satıcıları için önemli bir bilgi kaynağıdır. Araç alım satım işlemlerinde taraflar arasında güven ve şeffaflık sağlamak için önemli bir adımdır. Alıcılar, aracın durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olurken, satıcılar da araçlarının gerçek değerini belirlemek ve potansiyel alıcıları ikna etmek için ekspertiz raporunu kullanabilirler.


Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?


Oto ekspertiz, işinde profesyonel oto ekspertiz firmaları tarafından gerçekleştirilir. Alanında tecrübeli oto ekspertiz uzmanları aracı detaylı bir şekilde inceler. İnceleme işlemleri sırasında bazı özel yardımcı ekipmanlar kullanır. Kontroller sonucunda aracın;

  • Sorunlu parçaları
  • Arızaya yol açabilecek potansiyel kusurları
  • Değişen, boyanan ve tamir işlemi görmüş parçaları
  • Kaza kayıtları ve borçları
  • Aracın gerçek kilometre değeri

tespit edilir.Tüm kontroller tamamlandıktan sonra tespitleri içeren detaylı bir ekspertiz raporu hazırlanır ve araç sahibi ile varsa satın alacak kişiye rapor sunulur.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?


Oto ekspertiz raporu, yapılan inceleme sonuçlarını ve aracın durumuyla ilgili tespitleri içerir. Bu rapor, araç alıcılarına araç hakkında daha fazla bilgi sağlar ve potansiyel sorunları veya gizli kusurları ortaya koyar. Araç satıcıları için ise ekspertiz raporu, aracın durumunu objektif bir şekilde belgelemek ve güvenilirliklerini artırmak amacıyla kullanılır.


Örnek eksperiz raporu

Oto Ekspertiz Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?


Oto ekspertiz raporunda araçla ilgili birçok detaylı bilgi bulunmaktadır. Aracın kimlik bilgilerini(şasi,plaka,marka/model vb.), araç sahibine ait bilgileri, satın alınan paket içeriğine göre aracın test edilen noktalarının test sonuçlarını barındırır.


Oto Ekspertiz Raporunun Geçerlilik Süresi Var mı?


Ticaret Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'e göre; otomobil alım-satımı yapan ticari kuruluşların, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporu almış olması zorunludur. Bu zorunluluk bireysel alım-satım işlemleri için geçerli değildir.


Oto Ekspertizde Hangi Noktalar Kontrol Edilir?


Kapsamlı bir oto ekspertizde aracın; iç ve dış kısımları, kaporta/boyası, motoru, şanzımanı, süspansiyon sistemi, frenleri, lastikleri, beyni, airbag(hava yastığı) ve diğer önemli bileşenleri detaylı bir şekilde kontrol edilir. Ek olarak, aracın herhangi bir kaza, hasar veya tamir işlemi geçirip geçirmediği de incelenir.Paylaş: