Ön Yükleyiciyi Kapat

OBD/Beyin Testi Nedir?


OBD Testi Nedir?

OBD (On-Board Diagnostics) veya beyin ekspertizi, araçların elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından üretilen hata kodlarının okunması ve teşhis edilmesi işlemidir. Araçların modern teknolojisi, bir dizi sensör ve sistemle donatılmıştır ve bu sistemlerin çalışması elektronik olarak izlenir. OBD sistemi, araçtaki hata kodlarını belirlemek ve teşhis etmek için kullanılır.


OBD sistemi, aracın motor, şanzıman, frenler, egzoz emisyonları, yakıt sistemi ve diğer önemli bileşenler gibi çeşitli sistemlerini izler. Bu sistemlerde herhangi bir hata veya arıza meydana geldiğinde, ECU ilgili bir hata kodu oluşturur. OBD, bu hata kodlarını algılar ve bu kodları okuyarak arıza tespiti ve teşhisi yapılmasını sağlar.


OBD/Beyin Testi Nasıl Yapılır?


OBD/Beyin testinde bir OBD tarayıcı cihazı kullanılarak araçtaki hata kodları okunur ve çözümlenir. Bu tarayıcı cihazlar, araçtaki OBD-II (On-Board Diagnostics II) portuna bağlanarak hata kodlarını okuma yeteneğine sahiptir. Bu port genellikle aracın direksiyon simidinin altında veya torpido gözünde bulunur. Hata kodlarının teşhisinden sonra kayıtlar raporlanarak müşterilere teslim edilir.


OBD/Beyin Testi Ne Kadar Sürer?


OBD/Beyin testi 5-10 dakika aralığında sürmektedir.


OBD/Beyin Testi Fiyatı Nedir?


Fren ekspertizinin fiyatına paketlerimiz sayfasından ulaşabilirsiniz.


Paylaş: