Ön Yükleyiciyi Kapat

Kaporta Boya Ekspertizi Nedir?


Kaporta ekspertiz Nedir?

Kaporta/boya ekspertizi, bir aracın dış gövde yapısının, yani kaportasının hasarlarını ve deformasyonlarını belirlemek için yapılan bir değerlendirme sürecidir. Konusunda bilgili ve tecrübeli ekspertiz uzmanlar hem görsel inceleme ve ölçümlerle hem de profesyonel ekipmanlar ile aracın kaporta ve boya durumunu kontrol eder. Kontrollerin sonucunda kaportada ve gövdede yer alan; boya durumu, değişen parçalar, hasarlı parçalar, çizik-ezik durumları, paslanma ve onarım durumları tespit edilir. Tüm kontrollerim sonucunda ekspertiz raporu hazırlanır ve müşterilere sunulur.


Kaporta/Boya Ekspertizi Nasıl Yapılır?


Kaporta boya ekspertizi genellikle deneyimli bir ekspertiz uzmanı tarafından yapılır. İlk olarak, aracın dış kaporta yüzeyleri görsel olarak incelenir ve çeşitli açılardan ışık kullanılarak boya tabakasında herhangi bir deformasyon veya renk farklılığı olup olmadığı kontrol edilir. Ardından, özel boya kalınlığı ölçüm cihazlarıyla aracın farklı bölgelerinde boya kalınlığı ölçümleri yapılır. Bu ölçümler, araçta herhangi bir yeniden boyama, değişen parça, sökme-takma veya onarım durumlarının olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olur.


Kaporta/Boya Ekspertizinde Hangi Parçalara Bakılır?


Kaporta/boya ekspertizinde aracın boyası başta olmak üzere; tüm dış yüzeyi, panelleri, kapılar, çamurluklar, tavanı, bagajı, iç direkleri, şasisi ve taban bölgesi kontrol edilir.


Kaporta/Boya Ekspertizinde Hangi Ekipmanlar Kullanılır?


Kaporta/boya ekspertizinde mikron cihazı, termal kamera, el feneri ve ihtiyaç halinde derin bir incelemek yapabilmek için bazı yardımcı ekipmanlar kullanılır. Bu kontrollerde en önemli husus ekipmanlardan ziyade ekspertizi yapan uzmanın bilgi ve tecrübesine dayanmaktadır. Uzmanların gözle ve elle kontrolü, şüphe duyduğu noktalarda detaylı inceleme yapabilmesi aracın sağlıklı bir ekspertiz raporunun oluşturulabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kullanılan ekipmanlar uzmanlara yalnızca yardımcı ve destekleyici olarak nitelendirilmelidir. Profesyonel bir ekspertiz raporu için konusunda uzman kadrosuyla hizmet veren Raportürk Oto Ekspertiz’i tercih edebilirsiniz.


Kaporta/Boya Ekspertizi Ne Kadar Sürer?


Aracın kaporta/boya ekspertizinin yapılması araca göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 10-15 dakikalık bir zaman almaktadır. Bu sürenin uzaması ya da kısalması; aracın temiz olma durumuna, sorunlu ya da işlem görmüş parça sayısına ve aracın büyüklüğüne bağlı olmaktadır.


Kaporta/Boya Ekspertizinin Fiyatı Nedir?


Kaporta/Boya ekspertizinin fiyatlarına Ekspertiz Ücretleri sayfasını ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz.


Paylaş: