Ön Yükleyiciyi Kapat

Elektrikli otomobiller (EV), modern teknolojinin ön saflarında yer alıyor ve çevre dostu taşımacılığın yüzünü değiştiriyor. Otomotiv sektöründe büyük bir dönüşüme yol açan elektrikli otomobiller, değişimle birlikte merak uyandıran bazı soruları beraberinde getiriyor. Bataryaların ömrü, şarj altyapısı, şarj süresi, sürdürülebilirlik ve çevre, bakım & onarım faaliyetleri vb. birçok konuyla ilgili yoğun çalışmalar devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de elektrikli otomobillerin ekspertizinin nasıl yapılacağı sorusudur


Raportürk elektrikli otomobil ekspertizi

RaporTürk Elektrikli Otomobil Ekspertizi


RapoTürk Oto Ekspertiz olarak; teknolojiyle birlikte paralel olarak gelişen çağımızın gerekliliklerini yerine getirerek otomotiv ve oto ekspertiz sektörüne katkı sağlayacak adımlar atmayı temel ilkelerimizden birisi olarak görürüz. Günümüzün en önemli değişim sürecini yaşadığımız elektrikli otomobillerle ilgili tüm çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Özellikle ikinci el alım-satım öncesinde elektrikli otomobillerin ekspertizi ihtiyacının karşılanması için geliştirdiğimiz çözümler ile müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.


Elektrikli Otomobillerin Ekspertizi Nasıl Yapılır?


Elektrikli otomobillerin ekspertizi, geleneksel içten yanmalı motorlu otomobillerin ekspertizine benzer standart test ve kontrol prosedürlerini içerir. Ancak elektrikli otomobillerin benzersiz özellikleri ve bileşenleri göz önünde bulundurularak özel kontroller de yapılır.


Elektrikli Otomobillerin Ekspertizinde Kontrol Edilen Bileşenler


Fren Sistemi: Elektrikli otomobiller genellikle rejeneratif frenleme sistemine sahip oldukları için, bu sistem de dahil olmak üzere frenlerin performansı kontrol edilir.
Batarya Durumu ve Yönetim Sistemi: Batarya paketinin durumu, bağlantıları ve batarya yönetim sistemi (BMS) kontrolleri yapılır.
Yüksek Voltajlı Kablo ve Bileşenler: Yüksek voltajlı kablolama ve bileşenlerin izolasyonu ve koruma durumları incelenir.
Şarj Sistemi: Araç şarj cihazının çalışıp çalışmadığı ve şarj portunun durumu kontrol edilir.
Elektrik Motoru ve İlgili Elektronikler: Elektrik motorunun ve yardımcı elektrik sistemlerinin işlevselliği kontrol edilir.
Isıtma ve Soğutma Sistemleri: Batarya soğutma sistemi ve kabin ısıtması/sogutması gibi iklimlendirme bileşenlerinin uygun şekilde çalıştığından emin olunur.
Güvenlik Özellikleri: Airbag sistemleri ve diğer aktif/pasif güvenlik sistemlerinin doğru çalıştığı kontrol edilir.


Elektrikli Otomobillerin Ekspertizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Raportürk elektrikli otomobil ekspertizi

Elektrikli otomobillerin ekspertizi yapabilmek, gerek teknoloji yeterliliği açısından gerekse emniyet açısından özel bir altyapı çalışması isteyen bir konudur. Özellikle;

-Elektrikli araçlar için güvenlik ve izolasyon testleri için gerekli altyapının kurulduğuna emin olunmalıdır.
-Elektrikli araçlar için gerekli ekipmanlara ve uzmanlığa sahip olunması gerekmektedir.
-Ekspertiz personelinin elektrikli araçlara özgü risklere ve güvenlik prosedürlerine dikkat etmesi esastır.

RaporTürk Oto Ekspertiz olarak tüm bu standartlara uygun bir şekilde oto ekspertiz hizmeti veririz.


Paylaş: