Ön Yükleyiciyi Kapat

Airbag Ekspertizi Nedir?


Airbag Ekspertizi Nedir

Airbag ekspertizi, bir aracın hava yastığı sisteminin değerlendirilmesi için yapılan bir süreçtir. Bu testte, hava yastığı sisteminin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını, hasar veya arızaları tespit etmeyi, daha önce hava yastıklarının açılıp açılmadığını ve emniyet kemerlerine uygulanan direnç işlemlerini tespit edebilmeyi hedefler.


Airbag(Hava Yastığı) Ekspertizi Nasıl Yapılır?


Airbag ekspertizi sürecinde, aracın dış ve iç kısımlarının görsel olarak incelenmesi yapılır. Bu inceleme sırasında aracın ön hava yastığı, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları ve diğer ilgili bileşenlerin durumu gözlemlenir. Hasarlar, yırtılmalar, sökülme veya herhangi bir dışsal belirgin sorunlar kontrol edilir. Ayrıca aracın emniyet kemerleri kontrol edilerek direnç ile kandırma işlemi olup olmadığı tespit edilir.


Airbag(Hava Yastığı) Ekspertizinde Hangi Ekipmanlar Kullanılır?


Hava yastığı ekspertizi sırasında görsel muayene için çeşitli araçlar kullanılır. Bunlar arasında endoskopik kameralar, ışık kaynakları ve aynalar yer alabilir. Bu araçlar, hava yastığı sistemine ait bileşenlerin iç kısımlarını incelemek ve olası hasarları veya sızıntıları gözlemlemek için kullanılır. Ayrıca hava yastığı kontrolü için airbag trim seti gibi sökme-takma işleminde kullanılan teçhizatlardan faydalanılmaktadır.


Airbag(Hava Yastığı) Ekspertizi Ne Kadar Sürer?


Hava yastığı testi, dikkatli bir şekilde alanında uzman oto ekspertiz yetkilileri tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Dolayısıyla bu işlemin tamamlanması 15-30 dakika arasında sürebilmektedir.


Airbag(Hava Yastığı) Ekspertizinin Fiyatı Nedir?


Hava yastığı ekspertizinin fiyatında Ekspertiz Ücretleri sayfasından ulaşabilirsiniz.


Paylaş: