Ön Yükleyiciyi Kapat
Peugeot E-Rifter

Mercedes-Benz Vision EQXX, Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz tarafından üretilen bir batarya elektrikli konsept araçtır. 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıtılan bu araç, Mercedes-Benz'in geleceğin otomobil üretimine yönelik vizyonunu temsil ediyor. EQXX, 10 kWh/100 km'nin altında bir enerji tüketimi hedefiyle tasarlandı ve aracın dış tasarımı aerodinamik verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çeşitli stilistik ipuçları içeriyor. İç mekanında ise çeşitli çevre dostu malzemeler kullanılmıştır.


Mercedes-Benz, 2020'de iki adanmış elektrikli araç platformu tanıttı: Elektrikli Araç Mimarisi (EVA) ve Mercedes-Benz Modüler Mimarisi (MMA). EQXX, 1000 km (621 mil) menzil hedefiyle tasarlandı ve bu, ağırlık azaltma ve aerodinamik verimliliğe odaklanarak başarıldı. Araç, 100 kWh'lik bir batarya paketi ile 10 km'den fazla menzil sağlayacak şekilde tasarlandı. EQXX'in lityum-iyon batarya paketi ve tahrik sistemi, Mercedes AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Sistemleri ile ortaklaşa geliştirildi. Araç, tek hızlı doğrudan tahrikli bir şanzıman ve arka aksa monte edilmiş 150 kW (204 PS; 201 hp) gücünde bir radyal akış motoru ile donatılmıştır.


EQXX, hızlı DC şarj özelliğine sahiptir ve Mercedes, 15 dakikada 300 km (186 mil) menzil ekleyebileceğini iddia ediyor. İç mekan, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan neuromorfik bilgisayar sistemleri ile donatılmıştır. Aracın aerodinamik profilinde yapılan iyileştirmeler, 0.17'lik en düşük sürtünme katsayısına ulaşılmasını sağlamıştır. Ayrıca, aracın tavanında, yardımcı sistemleri güçlendiren 117 güneş paneli bulunmaktadır.


EQXX, iki gösteri sürüşünde 1000 km'nin (621 mil) üzerinde bir mesafe kat etti. İlk sürüş, Sindelfingen, Almanya'dan Cassis, Fransa'ya yapıldı ve 1008 km (626 mil) mesafe katedildi. İkinci sürüş ise Stuttgart, Almanya'dan Silverstone, Northamptonshire'a yapıldı ve 1202 km (747 mil) mesafe katedildi​Paylaş: